Останнім часом монтаж системи опалення на базі теплових насосів стає все більш затребуваним через зростання тарифів на енергоносії (газ, електрика) і необхідності пошуку альтернативних варіантів отримання тепла. Крім того, монтаж системи опалення з використанням теплового насоса іноді буває єдиним варіантом доступу до теплових ресурсів – наприклад, у віддаленій місцевості, де немає газопроводу, а доставка газових балонів або користування електрогенератора є дорогим задоволенням.
Виды тепловых насосов
Сучасний технічний прогрес вивів пошук альтернативних теплоносіїв на якісно новий рівень. Сьогодні існує кілька типів теплових насосів, придатних для використання в житлових, офісних, торговельних та інших приміщеннях.
Загальний принцип їх роботи полягає у відборі тепла із зовнішніх джерел (повітря, ґрунт, підземні води, водойми) і передачі теплоносія, який нагріває або воду в системі опалення, або відразу повітря в приміщенні (за принципом кондиціонера).
Типи теплових насосів:
- Грунт-вода (геотермальний) – Рис.1.
- Вода-вода – Рис.2.
- Повітря-вода – Рис.3.
- Повітря-повітря.




Встановлення теплових насосів різних типів має свої нюанси, так як їх «внутрощі» і комплектація відрізняються. Саме тому до початку монтажу обов’язково необхідно провести проектування системи опалення, яка врахує всі особливості, як самої системи, так і приміщення, де планується установка.
Переваги теплових насосів
Як зазначалося вище, головна перевага теплових насосів – це економічність щодо традиційних методів опалення. Однак це аж ніяк не єдина перевага такого теплового обладнання.
Переваги використання теплового насоса:
- Універсальність використання (опалення, охолодження повітря влітку, гаряча вода).
- Відсутність потреби в закупівлі палива (газу, вугілля, іншого) з огляду на використання природних ресурсів.
- Енергоефективність (при низьких плюсових температурах на кіловат витраченої енергії виробляється до 4,8 кіловат теплової енергії).
- Екологічність і безпека (немає шкідливих викидів, немає відкритих джерел вогню, є автоматичний захист при неполадках в системі).
- Ергономічність (займає мало місця, не має підвищених вимог до вентиляції).
- Інтеграційні можливості (можна зробити проект опалення під існуючу систему радіаторів, теплових приладів).
Якщо усереднити показники, то середньостатистичний тепловий насос в 2-2,5 рази ефективніше газового котла і в 4-5 разів економічніше опалення за допомогою електроенергії.
Особливості експлуатації теплових насосів
Як і будь-яке інше обладнання, теплові насоси мають особливості експлуатації, які слід враховувати ще на етапі проектування. Ці фактори слід проаналізувати ще до замовлення проекту опалення – це клімат вашій місцевості, зимові температури у вашій місцевості, ваша персональна «теплолюбність».
Нюанси застосування теплових насосів:
Найбільшу енергоефективність теплові насоси демонструють при зовнішніх температурах не нижче +5 градусів і за умови, що воду в системі гарячого водопостачання нагрівають не вище +35 градусів. При подальшому зниженні температури повітря, а також при нагріванні гарячої води вище +35 градусів енергоефективність обладнання падає.
Більшість теплових насосів можуть працювати при температурах не нижче мінус 20 градусів, найсучасніші інноваційні моделі – при мінус 25. Далі насос автоматично відключається і, якщо ваші зимові температури нижче, потрібно передбачити можливість перемикання на інше джерело тепла.
Якщо таких низьких температур в вашому кліматі немає, то тепловий насос стане самодостатнім джерелом енергії.
Особливості монтажу різних типів теплових насосів
Крім того, монтаж системи опалення на основі, наприклад, насоса ґрунт-вода вимагає великого обсягу земляних робіт, які вимагають додаткових фінансових витрат плюс приносять незручності, якщо ви не маєте можливість виїхати з приміщення на час земляних і монтажних робіт.
Також земляні роботи ведуться при установці насоса типу вода-вода за умови, що водні ресурси будуть братися з підземних ґрунтових вод. При використанні води з водойми досить просто прокласти колектор по його дну.
Найпростішими для монтажу вважаються насоси повітря-повітря – за технологією і обсягом робіт вони мало відрізняються від установки кондиціонерів. Як і у останніх їх енергоефективність знижується в міру падіння температури зовнішнього повітря. Це пов’язано з тим, що такі насоси акумулюють енергію з навколишнього повітря і, чим нижче його температура, тим більше енергії потрібно самому насосу, щоб «добути» потрібну обсяг тепла.
У цьому сенсі обладнання, яке бере енергію з ґрунту або води, більш незалежно, тому що температура ґрунту на глибині завжди в районі +5 – +7 градусів, а температура підземних вод або води в придонному території водойми завжди плюсова.
Якщо перераховані вище клопоти вас не лякають, а зими у вашій місцевості відносно теплі, то ви можете сміливо планувати монтаж опалення тепловим насосом – він швидко себе окупить і забезпечить всі ваші потреби в теплі та гарячій воді.
заявка