EXSYS – Excellent Engineering Systems
Охолодження тепловим насосом: види, переваги та недоліки
Однією із переваг теплового насосу є його універсальність. Таке обладнання можна використовувати не тільки для обігріву приміщення взимку, але і для охолодження (кондиціонування) його влітку.
У даній статті ми розповімо про те, як використовувати тепловий насос для кондиціонування (охолодження), розглянемо схеми організації даного процесу, а також виділимо переваги і недоліки кожної з них.
Способи охолодження за допомогою теплового насоса
Можна виділити два основних способи (види) кондиціонування приміщення за допомогою теплового насоса:
- пасивне;
- активне.
Обидва ці способи відрізняються за принципом дії, кількості споживаної електроенергії та ефективності. Тому давайте розглянемо кожен з них більш детально.
Пасивне кондиціонування за допомогою теплового насосу
В даному випадку використання теплового насосу для охолодження буде більш економним в плані споживання електроенергії, що і є основною перевагою такого способу кондиціонування. Однак організувати подібну схему можливо тільки при наявності насосу, тобто такого, де в якості холодоносія використовується пропіленгліколь, а джерелом охолодження є ґрунтові води або ґрунт. Також для організації схеми пасивного охолодження приміщення або будівлі потрібно включення в контур додаткового обладнання, такого як:
- клапан триходовий;
- теплообмінник пластинчастий;
- насоси.
Сам же процес кондиціонування (охолодження) приміщення, при реалізації подібної схеми, відбувається наступним чином (Мал. 1).
Мал. 1 – схема пасивного охолодження тепловим насосом
- Охолоджений за допомогою ґрунту або ґрунтових вод розсіл, минаючи компресор основного насоса, потрапляє в додатковий теплообмінник;
- Далі пропіленгліколь надходить в систему розподілу холоду / тепла і поглинає надлишкову кількість теплової енергії. При цьому компресор основного насосу залишається незадіяним, що дозволяє заощадити (у порівнянні з активним кондиціонуванням) значну кількість електроенергії.
З недоліків такого виду охолодження можна відзначити те, що він може лише частково забезпечити потребу приміщення в кондиціонуванні.
Активне кондиціонування з використанням теплового насосу
При такій схемі надається можливість використання будь-яких типів теплових насосів для охолодження приміщення, що і є одним з переваг активного кондиціонування. У цьому випадку, основне обладнання працює в реверсному режимі, тобто циркуляція рідини в контурі відбувається у зворотному напрямку (Рис. 2 і 3). Крім того, реалізація схеми активного кондиціонування також вимагає установки додаткового обладнання, а саме: чотириходового і дросельного клапана.
Мал. 2 – схема обігріву тепловим насосом
Мал. 3 – схема охолодження тепловим насосом
З недоліків способу активного кондиціонування необхідно відзначити більш низький, у порівнянні з роботою системи в режимі обігріву, коефіцієнт використання енергії. Це обумовлено тим, що в процесі роботи компресор виділяє тепло, яке, в даному випадку, відноситься до побічних ефектів.
Як обрати тепловий насос для охолодження?
Резюмуючи все вищесказане, можна зробити висновок: при виборі теплового насосу для охолодження приміщення або будівлі, в першу чергу, необхідно визначитися з майбутньою схемою кондиціонування (пасивної чи активної) і тільки потім купувати все необхідне для її реалізації обладнання.
Хочете, щоб все було виконано грамотно, а система працювала максимально ефективно? Звертайтеся до нас.
Наші фахівці допоможуть вам визначитися зі схемою кондиціонування і підберуть все необхідне для цього обладнання.