Najlepsze systemy inżynieryjne na Ukrainie

EXSYS – Excellent Engineering Systems

Dom / Różnorodny / Охолодження тепловим насосом: види, переваги та недоліки

Охолодження тепловим насосом: види, переваги та недоліки

Однією із переваг теплового насосу є його універсальність. Таке обладнання можна використовувати не тільки для обігріву приміщення взимку, але і для охолодження (кондиціонування) його влітку.

У даній статті ми розповімо про те, як використовувати тепловий насос для кондиціонування (охолодження), розглянемо схеми організації даного процесу, а також виділимо переваги і недоліки кожної з них.

Способи охолодження за допомогою теплового насоса

Можна виділити два основних способи (види) кондиціонування приміщення за допомогою теплового насоса:

  • пасивне;
  • активне.

Обидва ці способи відрізняються за принципом дії, кількості споживаної електроенергії та ефективності. Тому давайте розглянемо кожен з них більш детально.

Пасивне кондиціонування за допомогою теплового насосу

В даному випадку використання теплового насосу для охолодження буде більш економним в плані споживання електроенергії, що і є основною перевагою такого способу кондиціонування. Однак організувати подібну схему можливо тільки при наявності насосу, тобто такого, де в якості холодоносія використовується пропіленгліколь, а джерелом охолодження є ґрунтові води або ґрунт. Також для організації схеми пасивного охолодження приміщення або будівлі потрібно включення в контур додаткового обладнання, такого як:

  • клапан триходовий;
  • теплообмінник пластинчастий;
  • насоси.

Сам же процес кондиціонування (охолодження) приміщення, при реалізації подібної схеми, відбувається наступним чином (Мал. 1).

 width=

Мал. 1 – схема пасивного охолодження тепловим насосом

  1. Охолоджений за допомогою ґрунту або ґрунтових вод розсіл, минаючи компресор основного насоса, потрапляє в додатковий теплообмінник;
  2. Далі пропіленгліколь надходить в систему розподілу холоду / тепла і поглинає надлишкову кількість теплової енергії. При цьому компресор основного насосу залишається незадіяним, що дозволяє заощадити (у порівнянні з активним кондиціонуванням) значну кількість електроенергії.

З недоліків такого виду охолодження можна відзначити те, що він може лише частково забезпечити потребу приміщення в кондиціонуванні.

Активне кондиціонування з використанням теплового насосу

При такій схемі надається можливість використання будь-яких типів теплових насосів для охолодження приміщення, що і є одним з переваг активного кондиціонування. У цьому випадку, основне обладнання працює в реверсному режимі, тобто циркуляція рідини в контурі відбувається у зворотному напрямку (Рис. 2 і 3). Крім того, реалізація схеми активного кондиціонування також вимагає установки додаткового обладнання, а саме: чотириходового і дросельного клапана.

 width=

Мал. 2 – схема обігріву тепловим насосом

 width=

Мал. 3 – схема охолодження тепловим насосом

З недоліків способу активного кондиціонування необхідно відзначити більш низький, у порівнянні з роботою системи в режимі обігріву, коефіцієнт використання енергії. Це обумовлено тим, що в процесі роботи компресор виділяє тепло, яке, в даному випадку, відноситься до побічних ефектів.

Як обрати тепловий насос для охолодження?

Резюмуючи все вищесказане, можна зробити висновок: при виборі теплового насосу для охолодження приміщення або будівлі, в першу чергу, необхідно визначитися з майбутньою схемою кондиціонування (пасивної чи активної) і тільки потім купувати все необхідне для її реалізації обладнання.

Хочете, щоб все було виконано грамотно, а система працювала максимально ефективно? Звертайтеся до нас.

Наші фахівці допоможуть вам визначитися зі схемою кондиціонування і підберуть все необхідне для цього обладнання.