Najlepsze systemy inżynieryjne na Ukrainie

EXSYS – Excellent Engineering Systems

Dom / Różnorodny / Яке джерело опалення обрати для будинку

Яке джерело опалення обрати для будинку

Яку систему опалення вибрати для будинку? Це важливе питання часто собі задають багато домовласників під час будівництва або, навіть коли будинок вже експлуатується. Спробуємо розібратися який спосіб опалення найбільш ефективний в сучасних умовах, можна ще поглянути тут.

Чим обігріти будинок? У зв’язку з істотним підвищенням цін на всі основні джерела тепла для приватного будинку, гостро постало питання зниження витрат на опалення приміщень і будівель. Сьогодні для обігріву приміщень використовуються декілька схем на основі різних джерел енергії. Найбільш поширені такі джерела опалення:

 • централізоване опалення;
 • котли — газові, електричні, твердопаливні, на рідкому паливі;
 • електричні обігрівачі (конвектори, тепла підлога, повітряні опалювальні агрегати);
 • теплові насоси (ТН).

Тривалий час в житлових і комерційних приміщеннях без центрального опалення найекономічними та популярними були системи на базі газового котла. Це було пов’язано з істотно заниженою вартістю природного газу по відношенню до тарифу на електроенергію.

Зараз все змінилося. Після подорожчання газу і поступового підвищення вартості електроенергії вибір найбільш економічної системи не такий очевидний. Вартість опалення 1 м2 приміщення газом і електричними нагрівачами практично, а у багатьох випадках газ навіть дорожче. Але найефективніша система, яка використовує електроенергію — тепловий насос. Саме теплові насоси зараз вважаються оптимальним вибором, з точки зору енергоефективності опалення.

Котли опалення

Котли опалення широко поширені на ринку і використовуються у великій кількості домогосподарств. Це пов’язано з простотою їх вживання і доступністю. Вони розрізняються по вигляду енергоносія, потужністю, монтажними особливостями, кількістю контурів і матеріалом теплообмінників. Як теплоносій застосовується:

 • природний газ;
 • електроенергія;
 • тверде і рідке паливо.

Вживання системи опалення для будинку на базі твердопаливних котлів в основному обгрунтовується незалежністю. При достатньому запасі палива система опалення не залежить від можливих неполадок в електромережі або в проблемах з подачею природного газу. Але існує цілий ряд недоліків. Наприклад, необхідно забезпечити місце для зберігання запасів твердого палива і сам матеріал за ціною мало чим виграє в електроенергії або природного газу.

Найбільш поширені газові та електричні котли. По сьогоднішніх тарифах вартість обігріву цими двома агрегатами порівняна. Опалення газом дозволяє також забезпечити систему гарячого водопостачання за наявності другого контура. Електричні котли вигідніше при підключенні нічного тарифу та реєстрації системи електричного опалення. Вони відносно недорогі, а сама система трубопроводів і обігрівальних приладів для них така ж, як і для газових котлів. width=

Теплові насоси для будинку

Зараз застосовується велика кількість теплових насосів різних типів:

 • повітря-повітря (до них відносять спліт-системи та інші кондиціонери в режимі ТН);
 • повітря-вода (тепло з атмосфери перекачується у водяну систему опалення);
 • вода-вода (тепло забирається з надземних і підземних вод і водоймищ);
 • грунт-вода (для обігріву використовується тепло землі).

Основна відмінність ТН від інших обірівальних систем в тому, що тепло не виробляється спалюванням енергоресурсу або прямої його переробкою в теплову енергію, а перекачується з довкілля в приміщення. Причому роблять вони це з високою ефективністю. Для роботи агрегату використовується електроенергія, а виробленого тепла при цьому більше, ніж використаного енергоресурсу. width=

Чим обігріватися ефективніше

Відразу варто сказати, з точки зору енергоефективності, на даний момент найвигідніше обігріватися системою теплового насосу. Причому, неважливо якого різновиду ТН. Для приблизного порівняння можна з деяким наближення і спрощенням порахувати вартість здобуття одного кВт*ч теплової енергії з різних найбільш популярних джерел. Оскільки тепловтрати в одному будинку завжди однакові, яким би способом його не нагрівали.

Кількість енергії, яку можна отримати з природного газу, дуже різниться залежно від родовища і характеристик самого газу, але при ККД настінного котла близько 90% і теплоті згоряння газу близько 35 МДж/м3 в середньому з одного метра кубічного газу при згорянні можна отримати близько 9 кВт*ч енергії. Тобто один кВт*ч при тарифі близько 6,5 грн../м3 коштуватиме 0,72 грн.

Електроопалення складніше прорахувати. Зараз діє два тарифи для зареєстрованого електроопалення з вжитком до 3000 кВт (0,9 грн../кВт*ч) і понад 3000 кВт (1,68 грн../кВт*ч). Також існує денний і нічний тариф. Якщо вивести середній тариф для будинку невеликої площі, то він знаходитиметься в межах 0,7—0,9 грн. за кВт*ч залежно від загального місячного вжитку. Вартість при обігріві пелетами буде близько 1,0 грн../кВт*ч (при 4000 грн. за тонну).

Тепер стає ясно, що при використанні теплового насосу з COP близько 3,5 вартість кВт*ч енергії буде близько 0,2 грн., оскільки рідко при використанні ТН для житлового будинку буде перевищення ліміту в 3000 кВт*ч. Вартість теплового насоса вища, ніж газового і електричного котла, але різниця не така велика і окупається досить швидко. Для зменшення впливу форс-мажорних ситуацій тепловий насос можна комбінувати з газовим або будь-яким іншим котлом, який виступатиме в якості резервного джерела тепла. Тепловий насос для опалення — найбільш ефективний спосіб здобуття тепла, і встановивши його прямо зараз ви економитимете на обігріві з кожним роком все більше фінансових коштів.