Лідер інженерних систем в Україні

EXSYS – Excellent Engineering Systems

Главная / Статті / Збільшення ККД газового котла – вибір ефективного методу

Збільшення ККД газового котла – вибір ефективного методу

Вибираючи модель газового котла, покупці орієнтуються на такі критерії, як ціна і потужність устаткування. Хоча не менш важливим орієнтиром повинен бути коефіцієнт корисної дії (ККД), оскільки від нього залежать економність роботи установки і витрати власника на опалення.

В паспорті виробник завжди вказує максимально можливий показник, та в ході експлуатації цього показника  практично нереально добитися. Але є декілька способів, які дозволяють підвищити показник ККД газового котла і зробити опалювальну систему більш економною.

Як економно настроїти газовий котел?

Через зносостійкість деталей, недотримання правил експлуатації і невчасного обслуговування газові котли зменшують свою потужність. Для вирішення проблеми необов’язково купувати нове дороге устаткування. Але розумно знайти оптимальний спосіб поліпшити роботу устаткування, зробити її ефективнішою і економнішою.

Якщо дотримуватися певних рекомендацій, підвищення продуктивності опалювального устаткування допоможе істотно понизити витрати на опалення будинку.

Чинники, що визначають ККД котла

Для пошуку рішення, як збільшити ККД газового котла, потрібно спершу розібратися від яких параметрів залежить показник. Для підвищення ефективності системи важливо враховувати кожен визначальний критерій.

Коефіцієнт корисної дії опалювального устаткування, що працює на природному газі, визначають наступні параметри:

  • конструкція котла (одно-, двоконтурні, настінні, підлогові);
  • тип пальника;
  • конструкція димаря;
  • технічний стан, своєчасність обслуговування;
  • навантаження на опалювальну систему;
  • грамотність проектування та установки системи опалення;
  • якість газу;
  • площа приміщень, що обігріваються.

Максимально ефективне устаткування працює при дотриманні рекомендацій виробника. Але часто навіть правильна експлуатація не здатна запобігти великим витратам на опалення.

Кожен з критеріїв сповна реально і доступно оптимізувати для досягнення максимальної продуктивності пристрою. Єдине, на що користувач не може вплинути, це якість природного газу, що поставляється.

Звернувшись в компанію Ексіс Інжиніринг в Києві і області, ви зможете бути повністю впевнені в тому, що всі роботи по проектуванню і монтажу системи опалення на базі газового котла під ключ будуть виконані грамотно і в строго обумовлені терміни, для отримання консультації телефонуйте:  (093) 332-03-22, (044) 332-03-22.

Газовий котел
Газовий котел

Тепловтрати і їх види

В технічній документації до будь-якої моделі котлів виробник вказує номінальний ККД. Найчастіше показник дорівнює 92-97%, в конденсаційних моделях – близько 108%. Але є і реальний показник, який нижче, як мінімум, на 9-10%. Ще більше цифру знижують втрати тепла.

Основна маса тепловтрат викликана неправильним спалюванням палива (природного газу). Виділяють два їх види:

  1. Фізичне недопалювання – показник, який визначається об’ємом зайвого повітря, що потрапляє в котел при спалюванні газу і що не приймає участі в утворенні теплової енергії, а також температури газів, що відводять. У люті морози тепловтрати можуть досягати 20%.
  2. Хімічне недопалювання – утворюється із-за дефіциту повітря в камері згоряння. В результаті відбувається неповне згоряння газу, він вирушає через димар і призводить до утворення окису чадного газу. Із-за хімічного недопалювання втрачається до 7%.

Ще одна причина втрати тепла – вихід його через стінки опалювального приладу в довкілля.

Способи збільшення ККД газового котла

Створити такі умови експлуатації, яких вимагає збільшення ККД газового котла, можливо із залученням профільного фахівця або самостійно. Складність і ефективність таких методів визначається первинною конструкцією устаткування.

Способи, що не вимагають змін в роботі котла:

  • зміна принципу циркуляції теплоносія (підключення циркуляційного насоса) допомагає приміщенню прогріватися швидше та рівномірно;
  • установка кімнатних терморегуляторів, які контролюватимуть не нагрів теплоносія, а температуру в приміщенні;
  • заміна пристрою пальника – установка модуляційного пальника зменшує відсоток недогара, збільшуючи продуктивність на 5-7%;
  • зміна положення пальників і установка їх ближче до водяного контуру дозволяє збільшити ККД ще на 1-2%.

Збільшує продуктивність і регулярне обслуговування устаткування. Видалення накипу з теплообмінника, регулярне очищення сажі на трубопроводі, очищення кіптяви на камері згоряння збільшують його ефективність на 3-5%.

Більш детально про монтаж газового котла за посиланням – https://exsys.com.ua/service/montazh-sistemi-opalennja-na-bazi-gazovogo-kotla/

Заміна димаря

У пошуках способу підвищити продуктивність і економність газового котла варто враховувати типа встановленого димаря. Головний недолік класичної відвідної труби – сильна залежність від погодних умов. Виробники пропонують більш інноваційну альтернативу, яка відрізняється підвищеною стійкістю до перепадів температури, – коаксіальні димарі. Особливо ефективне подібне рішення для котлів закритого типа.

Переваги установки коаксіального димаря:

  • істотне збільшення ККД газового казана;
  • стійкість до дії високих температур;
  • великий вибір конструкцій;
  • значна економія палива;
  • тривала підтримка комфортної температури в приміщенні.

Конструкція досить проста – дві труби різного діаметру, що відводять, для транспортування газів, що відводять, і насиченого киснем повітря. Тому установка нового димаря не зажадає особливих зусиль і великих витрат. Але монтаж варто довіряти профільним фахівцям. Якщо немає можливості поміняти димар, варто поставити обмежувач тяги на димар. Оскільки в холодний період значно збільшується циркуляція продуктів згорання в системі, обмежувач виправить цю проблему і підвищить ефективність роботи котла.

Істотно впливає на продуктивність і стан труби, що відводить. Якщо вона забувається сажею, це значно зменшує діаметр і тягу. Залучати фахівців для перевірки забрудненості труб і їх очищення рекомендується, як мінімум, 1 раз на рік.

Газовий котел
Настройка газового котла

Грамотне облаштування системи опалення

Щоб мати можливість в ході експлуатації економно настроїти газовий котел, важливо зробити правильний вибір на етапі покупки. Потужність котла має бути орієнтована на площу опалюваних приміщень. Цей момент визначає і термін безперебійної роботи устаткування.

Для точного розрахунку оптимальної потужності потрібно враховувати конструкційні особливості будівлі, можливі тепловтрати через перекриття, стіни. Краще для подібних розрахунків залучати профільного фахівця. Якщо будинок побудований по всіх будівельних нормах, можна орієнтуватися на наступні цифри:

Площа приміщень, що обігріваються, м²Потужність котла, квТ
60-200до 25
200-30025-35
300-60035-60
600-120060-100

Вибираючи найбільш енергоефективний котел, варто звертати увагу на наступні моменти:

  • модуляційний пальник, оскільки він мінімізує відсоток недопалювання;
  • оптимальний нагрів теплоносія (до 70 градусів) і газів, що відводяться (до 110 градусів);
  • наявність конденсаційного теплообмінника;
  • коаксіальний димар;
  • система рециркуляції.

Всі ці особливості є в сучасних моделях провідних світових брендів. Додатково вони обладнані датчиками, термостатами, автоматичним налаштуванням режимів роботи. Що стосується останнього, то кожен котел має оптимальний режим –70-75% максимальній потужності. Є і можливість ручного налаштування, яке дозволяє користувачеві міняти режим, орієнтуючись на погодні умови. Наприклад, в люті морози підвищити температуру теплоносія до 70-80°c, а навесні понизити до 55-70°c.

Немає єдиної відповіді на питання: як економно настроїти і використовувати газовий котел. Щоб устаткування працювало оптимально ефективно, важливо підтримувати його технічний стан, регулярно чистити, в деяких випадках варто виконати невелику модернізацію системи. Фахівці компанії Ексіс Інжиніринг дадуть відповіді на всі запитання по монтажу і проектуванню газового котла у Вашому будинку, телефонуйте:  (093) 332-03-22, (044) 332-03-22.

Якщо дотримуватися простих рекомендацій, устаткування радуватиме безперебійною роботою, комфортною температурою в будинку і низькою витратою газу.